Stripfilm

film izlemeden hemen önce

"Waltz with Bashir" filminden bir kare

Vals im Bashir

Waltz with Bashir

1982 yılı, Lübnan saldırısı sırasında, İsrail ordusunun mensubu olan Ari Forman, bir gece savaş yıllarından kalma bir arkadaşı ile buluşmuştur. Bu buluşma, onda, mümkün değil hatırlayamadığı savaş günlerine dair detaylı bir araştırma yapma ve o günleri hatırlama isteği uyandırır. Dünyanın dört bir yanına dağılmış askerlik arkadaşlarını bulur ve her buluşmada daha fazla şeyi hatırlamaya başlar. Filmin tüylerimizi diken diken eden sonunda anlarız ki, öylesine önemli detaylar unutulmuştur ki, geriye kalanların, artık onu tarif etmesi mümkün değildir.

Röportajlar eşliğinde, bir yandan da ilginç bir belgesel havasında geçen film, rotoscoping tekniğinin yaratıcı kullanımı ile ilginç bir görsel tecrübe sunuyor. Tercih edilen animasyon görüntü ile savaşın ciddiliğini daha az hissetmek bir yana, kahramanlarımızın kabus ve halüsinasyonlarını, en ince detaylarına kadar hissedebiliyoruz.

film karesi alıntı bilgisi resmibu resmin orijinali http://themoviedb.org/movie/8885-vals-im-bashir adresinde yayınlanmıştır